Strona 1 z 1

Czego NIE robić w chmurze

: 30 października 2017, 10:23
autor: JakubM
Film instruktażowy (nie nowy, ale wcześniej nie widziałem):Nawet taki leszcz jak ja już wie, że wystarczy:
- utrzymać kierunek,
- założyć uszy,
- wcisnąć belę
O spirali już nie wspomnę.

I ten kokon... nogi w do końca, nawet jak już wisi na drzewie.

Strach pomyśleć co by było gdyby chmura ssała lepiej niż 5 m/s...

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 30 października 2017, 13:05
autor: micro
Trochę wymarzł, albo ze strachu tyle wody leci...
Trzeba jednak przyznać, że ze skrzydłem sobie dobrze poradził.

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 30 października 2017, 13:29
autor: JakubM
W komentarzu na YouTube ktoś zauważył, ze miał tyle czasu, ze mógł glajta złożyć i spakować do plecaka. ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 07 listopada 2017, 09:50
autor: Jędrek QŃ
JakubM pisze:Nawet taki leszcz jak ja już wie, że wystarczy:
- utrzymać kierunek,
-

Strach pomyśleć co by było gdyby chmura ssała lepiej niż 5 m/s...


A próbowałeś kiedyś dłużej utrzymać kierunek w chmurze?? :roll:

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 07 listopada 2017, 09:51
autor: JakubM
Od tego mam w uprzęży zwykłą busolę (poza GPS z kompasem).

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 08 grudnia 2017, 19:05
autor: ArturK
A co to wylatuje ze skrzydła w 8:50 ?

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 08 grudnia 2017, 19:32
autor: calhal
ArturK pisze:A co to wylatuje ze skrzydła w 8:50 ?

Chyba szron/śnieg z lin. Ale ekspertem nie jestem :lol:

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 09 grudnia 2017, 15:52
autor: ArturK
To by mogło wskazywać że główną przyczyną rzucenia zapasu było przeszywające zimno. :)

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 09 grudnia 2017, 21:51
autor: Chicago
Chyba raczej nie wiesz co robić w chmurze. Piszesz utrzymać kierunek tak ale ważniejszym jest utrzymać skrzydło nad głowa którego nie widać . Kierunek to druga rzecz prosto i tak nie polecisz tylko zygzakiem ( a wynika to ze specyfiki powietrza wewnątrz chmury braku widoczności i bezwładności przyrządów ) ważne jest byś wiedział zanim chmura cię zassa w która stronę masz lecieć i to nie koniecznie w kierunku dotychczasowego lotu tylko do najbliższej krawędzi z dużym obszarem niebieskiego . Z mojego doświadczenia loty bez widzialności największe kłopoty sprawiają przez pierwsze minuty potem jest łatwiej(WAZNE NIE PANIKOWAC maxymalnie się skupić na tym tu i teraz ) jeśli nie zaobserwowaliście w trakcie lotu ze chmury się niebezpiecznie przebudowują to zachować spokój i rozsądnie myśleć jeśli was zassa na 2000 m to następne tysiąc w chmurze was nie udusi jedynie zmokniecie apotem zmarzniecie i pokryje was szron , Ważne żeby się nie rozglądać nie próbować korygować kierunku lotu - bo nam się wydaje ze skręcacie czy - że tak czujecie - musisz na 100% i zaufać przyrządom. PAMIETAJCIE MOKRE SKRZYDLO to poważny problem ostrożnie ze sterówkami czy uszami ,łatwo o kaskadę w miarę jak robi się mokre lepiej wdepnąć 1/4 a w niektórych przypadkach i więcej gazu. Chmury tez różnią się od siebie i pod względem gęstości ;wysokości - turbulencji a i obszaru .Ważne czy to dzieje się na płaskim czy w Górach Nie wolno wszystkiego sprowadzić do jednej definicji , w chmurach NIE latamy zysk często uzyskany z wejścia w chmurę się nie opłaca . Nie wszystkie chmury da się przeczesać a te które pożerają oblatujemy po krawędzi lepiej to silne noszenie wykorzystać na zwiększenie szybkości do maxymalnej , Z doświadczenia będziesz wiedział jak dużą separację od danej chmury utrzymać a do której podstawy można się zbliżyć i wejść we wklęśniecie . Temat jest poważny i skomplikowany Ja raczej odradzam experymentowania ale tez nie demonizował bym zagrożenia jest to kolejny etap jak głęboko w to wejdziesz zależy od twojej psychicznej predyspozycji i sprzętu na którym latasz . Pod żadnym pozorem nie robimy tego w warunkach dużej chwiejności ,w takich warunkach niewinny Biały cumulusek może zrobić się poważnym congestusem mającym ochotę na konsumpcje nieświadomego paralotniarza .Wykonywanie spirali w centrum noszenia pod silnie zasysającą chmura to według mnie mało skuteczna metoda ale ja słabo kręcę spirale uważam ze ucieczka na gazie i ewentualnie wielkich uszach jest najbardziej optymalnym sposobem wydostania się z opresji . Pozdrawiam

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 09 grudnia 2017, 23:00
autor: calhal
Chicago pisze:Wykonywanie spirali w centrum noszenia pod silnie zasysającą chmura to według mnie mało skuteczna metoda ale ja słabo kręcę spirale uważam ze ucieczka na gazie i ewentualnie wielkich uszach jest najbardziej optymalnym sposobem wydostania się z opresji .

Zgadzam się z Chicago. Dodać jeszcze trzeba, że rzucanie zapasu w zasysającej chmurze to nie jest najlepsza opcja - może być tak, że chmura ssa szybciej niż zapas opada, a wtedy to już w ogóle pozamiatane.

Re: Czego NIE robić w chmurze

: 15 lutego 2018, 23:03
autor: Karo
Ekstra :)