Nowe strefy MRT

Dyskusja na tematy nie pasujące w żaden sposób do pozostałych kategorii na forum. Dyskusje niezwiązane z glajtami, a nawet nielotnicze proszę umieszczać w "Szwarc, mydło i powidło"
KasiaW
Posty: 16
Rejestracja: 30 grudnia 2015, 09:53
Reputation: 5

Nowe strefy MRT

Postautor: KasiaW » 28 listopada 2018, 08:37

Informacja od Zarządu SPBW, ale Borsk też zagrożony. Jeśli zostaną wprowadzone nowe strefy, to możne się pojawić konieczność stworzenia nowej kategorii lotów - czworobok FAI.

Armia znowu planuje zawłaszczyć kawałek nieba dla siebie. Planowane jest utworzenie 25! nowych stref MRT w całej Polsce. Zakres każdej z nich od GND do 1800-2500ft. Najbardziej przerąbane z nich (dla nas) to numerki od MRT-119 do MRT-124 blokujące loty z Podobina w na wysokości Łososiny (MRT-119) i Tarnowa (MRT-123). W przypadku długich lotów z Cietka problematyczne będą MRT-120 i MRT-121. MRT-121 i 122 blokują jakiekolwiek sensowne loty z Bieszczad w kierunkach północnych. Szczegółowa mapka dostępna na http://www.pansa.pl/OPS/konsultacje/Kon ... T_2018.pdf

W propozycji nie ma informacji w jakich godzinach będą aktywowane strefy (niektóre istniejące MRT działają tylko w nocy) ale trzeba zakładać najgorszy scenariusz.

Co może zrobić każdy z nas? Obecnie trwają konsultacje. Termin zakończenia konsultacji: 9 grudnia 2018 r. Planowany termin wprowadzenia zmian: 25 kwietnia 2019 r.

Formularz konsultacyjny PAŻP dostępny jest tutaj (http://www.pansa.pl/_site/index.php…). Wypełniony należy przesłać na adres: asm1@pansa.pl lub faksem na numer +48225745729.

Proszę was o KULTURALNE zwrócenie uwagi w formularzu konsultacyjnym na korzystanie przez nas jako pilotów SPBW z tego fragmentu przestrzeni powietrznej. Poinformujcie proszę każdego, bo czasu jest niewiele a każdy głos może mieć znaczenie.

Niezależnie od tego jako przyszły i obecny zarząd SPBW wystosujemy oficjalne pismo do PAŻPu. Mam nadzieje ze inne Stowarzyszenia również poprą nasz protest.

KasiaW
Posty: 16
Rejestracja: 30 grudnia 2015, 09:53
Reputation: 5

Re: Nowe strefy MRT

Postautor: KasiaW » 05 grudnia 2018, 11:08

Przypominamy, że termin zgłaszania uwag mija 9.12.2018!
Dla leniwców przygotowaliśmy przykładowe uwagi do planowanego wprowadzenia nowych stref do wpisania do formularza PAŻP (poz. 3 - Projekt reorganizacji stałych tras lotnictwa wojskowego (MRT)) https://www.pansa.pl/_site/index.php
Ad. 1 (wpływ na działalność lotniczą): Ograniczenia wynikające z istniejących stref TMA EPKK B, TMA EPKK D,TMA EPRZ B, TRA 55, TRA 130 już teraz utrudniają wykonywanie przelotów w wielu kierunkach, a dodatkowe, a wprowadzenie nowych stref MRT 119, MRT 120, MRT 121, MRT 122, MRT 123 i MRT 124 praktycznie wykluczy możliwość wykonywania przelotów na paralotniach bez napędu z terenu Beskidu Wyspowego.
Ad. 2 (uwagi do zmiany): Proponuję, aby rezerwacja i aktywacja przedmiotowych stref była możliwa wyłącznie:
a) w terminie 01.03 – 31.10 od zachodu do wschodu słońca,
b) w terminie 01.11 – 28.02 przez całą dobę, czyli w czasie kiedy nie wykonuje się przelotów na paralotniach bez napędu.

Wypełniony formularz należy wysłać na adres: asm1@pansa.pl do 9.12.2018

Utrudnienia są także planowane w rejonie Borska, jeśli latacie w tamtym rejonie, to nie zapomnijcie też o odpowiednich uwagach!


Pansa opublikowała komunikat uzupełniający w związku z treścią części uwag, które już wpłynęły. Jest dostępny tutaj: https://www.pansa.pl/…/konsultacje/Uzupelnienie_MRT_2018.pdf

Zgodnie z jednym z punktów: 5) Obecna sieć tras MRT jest szczególnie rozbudowana w Wielkopolsce i na Pomorzu, regionach o równie intensywnej
działalności lotnictwa GA – w tym aeroklubowej, paralotniowej. Z dostępnych informacji wynika, że nie wpływają do PAŻP
głosy o nadmiernej aktywności stref tego rodzaju, które powodowałyby utrudnienia w wykonywaniu przelotów bądź w lokalnej
działalności lotniczej.

Dlatego warto uwagi o utrudnieniach zgłaszać także poza terminami konsultacji. Jeśli w okresie sezonu paralotniowego strefy byłyby aktywowane w godzinach i terminach największej aktywności paralotniowej (np. weekendy w godz. 10-14) - zgłaszajmy to. Pamiętajcie też o zgłaszaniu lotów do FIS - dzięki temu pozostaje "ślad w papierach", że faktycznie latamy.


Wróć do „Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości