Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

SPBW

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 30 kwietnia 2020, 20:59

Szymon Struś pisze:
Postaram sie w kilku zdaniach opisac profil naszej dzialalnosci i dokonania. Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego w tym roku bedzie obchodzic okragla 17 rocznice zalozenia  Grupa kilkunastu osob postanowila zrzeszyc sie aby wspolnie dzialac na rzecz paralotniarstwa w regionie. Obecnie liczba czlonkow to ok 70 osob a uwzgledniajac stalych 'sympatykow' spokojnie mozna myslec o 3 cyfrowej liczbie. Rejon naszych 'dzialan' to okolice Mszany Dolnej oraz Limanowej, siedziba naszego Stowarzyszenia miesci sie w Wisniowej. Glownym celem dzialalnosci naszego Stowarzyszenia jest opieka nad startowiskami oraz szeroko rozumiana promocja paralotniarstwa. 

Z najbardziej popularnych startowisk nalezaloby wymienic:
- Ciecien 
- Snieznica
- Szczebel 
- Spyrkowa
- Skrzetla
- Cwilin

i wiele innych. Liczba miejsc nadajacych sie do startu w naszym regionie liczy prawie 20 pozycji!

Tak duza liczba startowisk zapewnia nam molizwosc startu praktycznie przy kazdym kierunku wiatru. Rekordowe loty przekraczaja 250km w przelotach otwartych lub 160km FAI. Loty w Tatry, Bieszczady, Beskid Niski czy Zywiecki nie stanowia juz zadnego wyczynu a powoli staja sie norma. 

Dzieje sie to m. in. dzieki duzemu naciskowi Stowarzyszenia na rywalizacje sportowa. W latach popularnosci regularnie odbywala sie u nas edycja Ligi Paralotniowej. Od lat organizujemy Przelotowy Puchar Beskidu Wyspowego, Zimowy Puchar Beskidu Wyspowego i inne mniej spektakularne formy zawodow i rywalizacji, np. tegoroczne zawody o 'uscisk reki prezesa' (https://www.forum.spbw.pl/viewtopic.php?f=25&t=2731)
Beskid Wyspowy jest kuznia talentow i tutaj 'wychowali sie' Mistrzowie Polski w paralotniarstwie. Na naszych startowiskach spotkac mozna Michala Gierlacha, Marka Robela, Mariusza Wisniowskiego, Darka Chrobaka, Dominike Kasieczko i wielu, wielu innych wybitnych pilotow.

Staramy sie rowniez dbac o aspekt 'socjalny' organizujac wspolne wyjazdy w dalsze lub blizsze rejony paralotniowe, akcje przekladania spadochronow zapasowych, pikniki paralotniowe, imprezy na zakonczenie sezonu, akcje porzadkowe, itp...

To co moim zdaniem najbardziej wyroznia Beskid Wyspowy na tle innych miejsc do latania to naturalna chec pomocy innym i dzielenia sie wiedza i doswiadczeniem. Kazdy spotyka sie u Nas z milym przyjeciem i wsparciem niezaleznie od doswiadczenia.

pzdr,
/Szymon

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 27 kwietnia 2020, 10:28

Ja to proponuje ale Polakom, którzy mieszkają w alpach. Inaczej to nie ma dużego sensu.

A poza tym jest jeden haczyk - osoby które korzystaja z klubowych eventow prosimy w miare mozliwosci o pomoc w organizowaniu klubowych eventow (zawody, tandemy klubowe, coupe icare)

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 27 kwietnia 2020, 09:52

Dla mnie latanie ma w dużym stopniu wymiar towarzyski, więc latanie w dobrym klubie ma niezaprzeczalną wartość. Fajnie, że podałeś że da się to zrobić. Pewnie nie skorzystam, ale to dlatego że w sezonie zajęty jestem szkoleniem i tandemami, ale będę polecał Wasz klub polskim pilotom, którzy marzą o wysokich górach i nie mają problemu żeby podjechać choćby z Anglii. Z tego co piszesz macie jakieś programy uwzględniające stopień uwstecznienia lub niedorozwoju pilota. Czyli taki pilot, który na przykład nie latał kilka lat może liczyć na program przywrócenia do latania.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 27 kwietnia 2020, 09:10

Zbyszek Gotkiewicz pisze:Ja dojechałem w okolice Cluses i wróciłem. Nadaje się?
I jeszcze doleciałem do Clusaz, ale już nie dało się wrócić.

a żeby odpowiedzieć na Twoje pytania przy założeniu że to nie ironia

Akceptujemy wszystkich członków klubu na wszystkie kursy, z tym że taki Zbyszek zostałby zaakceptowany na kurs "powrót do uprzęży (po długiej przerwie)" czy "pierwsza termika" tylko jakby miejsca były wolne jeszcze na parę dni przed kursem.

W przypadku większej ilości chętnych niż miejsc gramy priorytetami (historia udziału w kursie danego typu w ostatnich dwóch latach chyba, nie pamiętam nie ja tabelkę robię + poziom).

Możesz się do nas zapisać nawet z Polski (tylko nie wiem po co):
- musisz wziąć licencję FFVL przez portal ffvl.fr
- w trakcie kupowania licencji wybierasz klub St Hil'Air
- dostaniesz powitalnego maila

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 27 kwietnia 2020, 09:00

Zbyszek Gotkiewicz pisze:Ja dojechałem w okolice Cluses i wróciłem. Nadaje się?
I jeszcze doleciałem do Clusaz, ale już nie dało się wrócić.

Zbyszek, to jest tylko nieudolna próba ułożenia najbardziej homogenicznych grup jak to możliwe. Zwykle 7 osób. Znaleźć 7 osób o zbliżonym poziomie i w tym samym terminie to nie jest łatwa sprawa. W dodatku tutaj wybieramy tylko spośród ludzi, którzy latają w tej samej piaskownicy i się znają mniej lub więcej z klubu i wsólnego latania.

W wypadku szkoły, do której zgłaszają się często nieznane instruktorom osoby, albo ktoś kogo się szkoliło x lat temu i może nie do końca pamięta. To dopiero jest wyzwanie mieć w miarę równą grupę.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 26 kwietnia 2020, 23:01

Ja dojechałem w okolice Cluses i wróciłem. Nadaje się?
I jeszcze doleciałem do Clusaz, ale już nie dało się wrócić.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 26 kwietnia 2020, 22:23

ciacholot pisze:
calhal pisze:

mojej ankiety którą daję do wypełnienia.
Możesz tą ankietę pokazać?

nie mogę linka do ankiety googla znaleźć, ale szło to mniej więcej (pomijając dane kontaktowe):
  • czy masz ŚK i na jakim poziomie (nie, BP, BPC)
  • na czym latasz
  • od kiedy latasz
  • całkowity nalot h
  • nalot w zeszłym roku h
  • ilość lotów od początku roku
  • nalot od początku roku
  • najdłuższy lot h
  • najdalszy przelot (z wyłączeniem kursów)
  • umiejętność samodzielnego lądowania poza oficjalnymi lądowiskami
do ustalenia grup pytam zazwyczaj (to na bazie naszej miejscówy)
  • nigdy nie odleciałem od pagóra (anteny-filar)
  • parę razy zrobiłem St Eynard
  • parę razy zrobiłem St Eynard - Granier - powrót
  • regularnie robię St Eynard - Granier - powrót
  • zdarzyło mi się zrobić wycieczkę dookoła doliny (tour de vallee, st hil->st eynard->granier->przeskok na Belledonne -> 7 Laux -> powrót)
    ...
  • jestem w stanie latać minimum 3h
  • jestem w stanie latać minimum 5h
  • jestem w stanie latać 6h i dłużej

w razie wątpliwości patrze na CFD (zawody przelotowe - deklaracja lotu z track'iem gps).

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 26 kwietnia 2020, 22:07

Zbyszek Gotkiewicz pisze:A co to za klub? Polaków też przyjmujesz?

Club St Hil'Air. Chrzaszczu byl czlonkiem chyba przez dwa sezony, ale on to tak bardziej wirtualnie ;)
Przyjmujemy wszystkich z francuska licencja.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Bumat » 26 kwietnia 2020, 21:13

Zbyszek Gotkiewicz pisze:Co do szkoleń przelotowych w rodzaju zawiozę was w fajne miejsce i lećcie za mną to widzę sporą wadę takich szkoleń. Organizator z reguły nie ma pojęcia jakimi umiejętnościami dysponują piloci, którzy z nim jadą. Potem okazuje się że posiadają braki w zakresie podstawowych umiejętności. .


Podczepiałem się do wielu wyjazdów szkoleniowych i zwykle nie było możliwości prowadzenia szkoleń praktycznych na mniej-więcej tym samym poziomie, gdyż taki wyjazd to często z trudem zebrana grupa ludzi mająca także zapewnić ogólną opłacalność wyjazdu. Byliśmy zwykle na różnych poziomach, Efekt taki, że niektórzy nie ogarniali startów, niektórzy nie potrafili utrzymać się w powietrzu, część wisiała nad górką w "zasięgu cennych rad instruktorskich", a pozostali próbowała XC . Czyli idealnie powinno być 2 instruktorów na górce ( start /lądowisko) i jeden który poprowadzi grupę XC. Finansowo mniej ciekawa wersja dla instruktorów, biorąc pod uwagę zwykle skromne fundusze uczestników.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: ciacholot » 26 kwietnia 2020, 15:39

[quote="calhal"]
mojej ankiety którą daję do wypełnienia.







Możesz tą ankietę pokazać?

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: krislerta » 26 kwietnia 2020, 15:23

Witam podniosłem się po kontuzji i dzisiaj zrobiłem 3 zloty z niewielkiej górki. I mam kolejne 3 min do godziny mojego nalotu. Pozdrawiam było zajebiście.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 26 kwietnia 2020, 13:00

calhal pisze:Nie czytałem wszystkich postów dokładnie bo nie mam czasu. Napisze tylko, że organizuję od paru lat kursy przelotowe u nas w klubie (z instruktorem z poza klubu) i staram się dobrać porę roku do poziomu kursu i ułożyć grupy pi razy drzwi o tym samym poziomie na podstawie mojej znajomości tychże kursantów oraz mojej ankiety którą daję do wypełnienia. Ale to jest niezwykle trudne. Ludzie kłamią samych siebie wypełniając ankiety.

A co to za klub? Polaków też przyjmujesz?
Ja nie nazwałbym tego kłamaniem. Raczej zaburzoną samooceną i brakiem właściwych wzorców. W praktyce odpowiedzi mają się następująco do rzeczywistości: latam regularnie od wielu lat może oznaczać jeden wyjazd w roku na latanie i wykonanie kilku zlotów, umiem startować alpejką to najczęściej niekontrolowane pociągnięcie skrzydła i w trakcie wyciągania odwrócenie się i rzucenie w przepaść. Mogę wylądować wszędzie może oznaczać że na każdym drzewie. 30 godzin nalotu rocznego oznacza najczęściej że pilot nie przekroczył 15 godzin rocznie, ale czas w powietrzu liczy się dla niego podwójnie. Latam w termice oznacza że nie boi się wystartować po południu. Robię przeloty oznacza umiejętność wykręcenia się dwa razy pod rząd. Chyba że to są przeloty na żaglu. Żeby nie było, w tym opisie nie ma grama złośliwości.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: calhal » 26 kwietnia 2020, 12:45

Nie czytałem wszystkich postów dokładnie bo nie mam czasu. Napisze tylko, że organizuję od paru lat kursy przelotowe u nas w klubie (z instruktorem z poza klubu) i staram się dobrać porę roku do poziomu kursu i ułożyć grupy pi razy drzwi o tym samym poziomie na podstawie mojej znajomości tychże kursantów oraz mojej ankiety którą daję do wypełnienia. Ale to jest niezwykle trudne. Ludzie kłamią samych siebie wypełniając ankiety.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: PrzemKam » 25 kwietnia 2020, 21:54

oko pisze:Zapomniałeś napisać, że też zabierasz ludzi na wyjazdy termiczno/przelotowe gdzie gdzie robisz dokładnie to samo ;-)


zabierałem... przed czasem wojny, gdy świat był w miarę normalny albo może raczej gdy tak go widzieliśmy.. ;/

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: oko » 25 kwietnia 2020, 19:07

Zapomniałeś napisać, że też zabierasz ludzi na wyjazdy termiczno/przelotowe gdzie gdzie robisz dokładnie to samo ;-)

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: PrzemKam » 25 kwietnia 2020, 16:37

Zbyszek Gotkiewicz pisze:Pobieżna analiza różnic w systemach szkolenia przewodzi do wniosku, że przyczyną wielokrotnie większej ilości wypadków śmiertelnych wśród naszych pilotów jest brak opieki nad pilotem w okresie gdy zaczyna latać samodzielnie. Czyli conajmniej przez dwa lata od wykonania pierwszych lotów. Dlatego dobrze by było promować te szkoły, które zapewniają swoim pilotom rozwój w lataniu przelotowym już po uzyskaniu uprawnień. Drugim podmiotem który może dać początkującej pilotowi odpowiednie wsparcie i edukację są kluby paralotniowe. Można je podzielić na dwa typy. Kluby turystyczno rekreacyjne i kluby sportowe. Te pierwsze dają perspektywę zwiedzania świata i robienia krótkich przelotów a najczęściej wiszenia nad startem oraz kluby nakierowane na latanie w zawodach oraz rywalizację w długości przelotów. Nie da się ukryć, że ten drugi rodzaj klubów daje dużo większe możliwości rozwoju pilotów, za to ten pierwszy daje mniej stresu a więcej doznań towarzyskich.
Myślę, że warto przedstawić w tym wątku kluby obecnie działające wraz z profilem działania (liczba pilotów, czy jeżdżą na zawody, czy organizują zawody, czy organizują wyjazdy, czy mają swoje startowiska) oraz szkoły z uwzględnieniem.tych, które zapewniają pilotom właściwą opiekę w rozwoju po uzyskaniu uprawnień. Taka lista pomoże tym, którzy chcieli by rozwijać się po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji.




Ja organizuje w Borsku szkolenia termiczne i przelotowe cały czas. Moim zdaniem to główny cel pilota swobodnego, umieć wykorzystać prady wznoszące i zostać w powietrzu najdłużej jak się da ;) Praktycznie większośc pilotów którzy ukończyli szkolenie podstawowe zapisuje się także na szkolenie termiczne. Wykorzystujemy każdy dzień z pogodą termiczną. Rano prowadze szkolenia I i II etapu a osoby na tzw etap III, w mojej szkole nazywany etapem termicznym przyjeżdzają ok 9-10 i zaczynamy od wykładu, póżniej w powietrze przekuć teorię w praktykę uwzględniając warunki pogodowe danego dnia.
Nie mam granic czasowych takiego szkolenia. Może to mało opłacalne ale uważam że tak powinno być. Szkolimy więc do skutku, tzn do czasu nabycia przez pilota odpowiednich umiejętności oraz wiedzy z zakresu latania termicznego i przelotowego

Jutro zaczynamy o 10.00 45minutowym wykładem ;) Zapraszam

pozdro

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 25 kwietnia 2020, 13:49

Szanowany instruktor to oksymoron. Zawsze się znajdzie ktoś kto opluje. Takie mamy środowisko. Żeby nie było, że coś narzucam, to prosiłem o pomoc w stworzeniu takiej listy. I w końcu musiałem zrobić według swojego uznania:
viewtopic.php?f=27&t=3507#p33526

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Andrzejt » 25 kwietnia 2020, 13:31

Już raz tu była próba ruszenia moim zdaniem fajnego pomysłu czyli stworzenia przez kilku szanowanych instruktorów wspólnej listy czego kursant powinien oczekiwać, czego może, na danym etapie szkolenia (pomysł nie wyszedl po za etap pomysłu? Czy coś ruszyło w tym kierunku?)
Dodatkowo faktycznie fajna opcja anonimowej ankiety (anonimowej czyli nie wymieniającej szkoły) jako weryfikacja ilu kursantów skorzystało z zamieszczonych tu rad i świadomi czego mogą oczekiwać podeszli do szkolenia. Świata to nie zmieni, ale pozwoli wypuścić chociaż część pilotów którzy wskażą podobną drogę kolejnym nowym szukającym szkół.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: tooosh » 24 kwietnia 2020, 21:02

Zbyszek Gotkiewicz pisze:Jakby co to będę polecał :)


Tak to w tym momencie działa - ten, kto wie czego szuka i kogo zapytać o poradę zostanie skierowany do dobrej szkoły na III.

Re: Polecane szkoły i kluby paralotniowe.

Post autor: Zbyszek Gotkiewicz » 24 kwietnia 2020, 20:16

Jak na razie to jedynie wiem co oferuje Marek Mastalerz w Cloudbase. Jakby co to będę polecał :)

Na górę