Strona 1 z 1

Microburst - mikroszkwał spod cumulusa.

: 12 czerwca 2018, 20:23
autor: Domin
Podczas ostatniego przelotu miałem przed sobą Cu z virgą i nie będąc pewien czy podjąłem właściwą decyzję zmieniając zdecydowanie kurs, postanowiłem zgłębić temat. Wniosek może być tylko jeden - obszar oddziaływania opadu spod lubianego przez nas cumulusa może być zadziwiająco duży. Nie jest ograniczony jedynie virgą, osuszone powietrze może spadać niżej powodując spore zamieszanie w okolicy. Poniżej piękny film ukazujący ogrom energii drzemiącej w Tej chmurce. (Link niestety do Fb więc jeśli ktoś zna podobny filmik na YouTube czy Vimeo to proszę o podlinkowanie.)


Pozdr. Domin

Re: Microburst - mikroszkwał spod kumulusa.

: 13 czerwca 2018, 09:12
autor: rg
Mam pytanie do bardziej doświadczonych - czy ta chmura to na pewno cumulus? Te zawsze kojarzyły mi się z jasno wyodrębnionymi 'barankami' a chmura zarejestrowana na filmie zajmuje całkiem duży kawałek nieba...

Re: Microburst - mikroszkwał spod kumulusa.

: 13 czerwca 2018, 09:33
autor: Zbyszek Gotkiewicz
To kwestia skali. Cumulus który się rozrośnie do nieprzyzwoitych rozmiarów zmienia nazwę na cumulus congestus. Wersja pośrednia może też przybrać postać słupa lub wieży i nazywa się cumulus castelanus. Największy w rodzinie to cumulonimbus. Wszystkie one są jedynie kominem zabarwionym skroploną parą wodną, ale właśnie to skraplanie się pary poprzez uwalnianie utajonego ciepła parowania doprowadza w dużych chmurach do gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Re: Microburst - mikroszkwał spod kumulusa.

: 13 czerwca 2018, 21:44
autor: Marcin.
rg pisze:Mam pytanie do bardziej doświadczonych - czy ta chmura to na pewno cumulus? Te zawsze kojarzyły mi się z jasno wyodrębnionymi 'barankami' a chmura zarejestrowana na filmie zajmuje całkiem duży kawałek nieba...


Mi sie wydaje ze na tym filmiku to jest juz Cumulonimbus. Ale pewnie powstal z polaczenia wielu najpierw Cumulusow ktore urosly po kolei - mediocris , congestus, calvus. A co do wiatru to zawsze jak zblizy sie taka tyraliera chmur ciemnych jak nawet nie pada to zaczyna gwaltownie wiac. Nie raz to widzialem. Na poczatku nie ma wiatru i jest spokojnie ,a w pewnej odleglosci widac zblizajace sie ciemniejsze chmury klebiaste. Za kilkanascie minut (zazwyczaj )rzuca na wszystkie strony wierzcholkami drzew.