Robiłem statystyki rekordowych lotów kilka lat temu do pracy na podstawie sondaży udostępnionych przez Uniwersytet w Wyoming. Obszar Słowenii i Karpaty Zachodnie. Z tego co pamiętam (mam dane teraz u rodzicow w domu, nie mam jak sprawdzić) wartość CAPE w większości wynosiła 0 w kilku przypadkach wystąpiła minimalna wartość. Dane były prowadzone dla obszarów górskich analizowane w większości ze stacji w Udine i Popradzie.
Co ciekawe, było to złamaniem mojej pierwotnej tezy w magisterce jaką sobie kilku świetnych meteorologòw i klimatologów postawiło, najlepsze warunki do lotów termicznych wcale nie są przy równowadze chwiejnej. Latamy w obojętnych, względnych (nie przekraczających wartości
gradientu suchoadiabatycznego) warunkach! Do potwierdzenia tego zostałem wysłany dodatkowo do Meksyku gdzie zbierałem w Valle de Bravo dane latając ze stacją meteorologiczną. Miejsce znane ze swoich ostrych warunków. Tutaj też tak to wyszło- minimalnie większy gradient.
Interesuje nas warun między sucho adiabatycznym (0.98° C / 100 m), a wilgotno adiabatycznym (~0,5-0,6° C / 100 m).
Zazwyczaj najlepsze warunki w badanych miejscach panują w przedziale pomiędzy 0,70, a 0.95° C / 100 m. Trafiały się też super loty z gradientem ~0.34° C / 100 m, przy inwersji w dolinach, ale w lotach tych warstwa inwersyjna nie była przekraczana.
Tutaj kilka godzin musiałbym poświęcić na tłumaczenie więc w skrócie:
Wszystko zależy od przekroju pionowego troposfery, ale warunki wystąpienia CAPE i nas interesujących rekorodwych warunków praktycznie się nie pokrywają.
A co do xc soara nie wiem o co chodzi z ich mapką z kolorowymi pasami dla CAPE (od kilku lat nie sprawdzałem ich) ale coś średnio to się z aerologią zgadzało
