Strona 1 z 1

Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 10:09
autor: Zbyszek Gotkiewicz
Już dawno zauważyłem że często znajduje komin nad słupami wysokiego napięcia. Dobrze to pamiętam bo takie komin można wykręcać już tuż nad słupem i jest to elektryzujące uczucie. Znalazłem też potwierdzenie na filmiku z wiatrakami. Pozycja nr 4.


Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 10:46
autor: Chrzaszczu
To niczego nie potwierdza. To jest przykład.

Tak, też często kręce nad wysokim napięciem. Zastanawiam się tylko, czy się boję nad nimi kręcić i dlatego zostają mi w pamięci, czy faktycznie mogą mieć jakiś wpływ.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 11:00
autor: Zbyszek Gotkiewicz
Związek jest zauważalny. Żeby to potwierdzić trzeba by wymyślić jakieś badania i je przeprowadzić. Może na przykład postawić wytwornicę dymu w pobliżu linii wysokiego napięcia obserwować jak się układa.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 11:17
autor: Chrzaszczu
Zbyszek Gotkiewicz pisze:Żeby to potwierdzić trzeba by wymyślić jakieś badania i je przeprowadzić.

To potrzebna jakaś teza jest i udowodnienie naukowe jaki wpływ ma linia na ruchy wstępujące powietrza.

Zdecydowanie przeszkadzają gdy chcemy się wykręcić z "dupy", a dodatkowo są w miejacach atrakcyjnych termicznie. Normalnie byśmy się wykręcili czy na żaglu przejechali, a te linie zawsze są na naszej drodze.
Ale co fizyka o tym mówi? Pole elektromagnetyczne?

SPEC! POTRZEBNY JESTEŚ! :)

Ps- cmentarze też generują termę, a zawsze podczas pogrzebów lotników nawet zimą rozchodzą się chmury i ptaki krążą.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 11:25
autor: Zbyszek Gotkiewicz
Cmentarze rzeczywiście, ale głownie dlatego,, że były zakładane na szczytach wzniesień żeby w grobach woda nie stała.Do tego są to z reguły miejsca zadrzewione otoczone wolną przestrzenią z dużą ilością dobrze nagrzewających się kamiennych płyt. Raz nawet szukając rozpaczliwie jakiegoś miejsca do wykręcenia się zobaczyłem złomowisko i pomyślałem sobie, że cmentarzysko starych aut też może zadziała. I zadziałało :) A wracając do naszych słupów, to ja sobie wyobrażam, że to ciepłe powietrze, mimo że lżejsze to ono wcale tak łatwo nie odrywa się od ziemi, bo jest tak jakby lepkie. I oblepia wszystko do czego się dotknie, włącznie ze słupami po których wpełza do góry. A jak już wpełznie, to nie ma wyjścia i się odrywa ciągnąc za sobą leniwego bąbla.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 11:59
autor: Chrzaszczu
To zdecydowanie bardziej bym wolał badać właściwości fizyczne niż mechaniczne w przypadku przewodów i słupów :)
Temperatura i gęstość powietrza od trzeszczących przewodów zdecydowanie jest większa przeszkodą niż sama stal. Nie uważam, że tak znaczący ma wpływ kształt na oderwanie się komina. Elektrownia wiatrowa porusza się przynajmniej ze znaczącą prędkością.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 12:22
autor: calhal
Jeśli chcecie trochę fizyki:
Linie wysokiego napięcia bardzo się grzeją (prawo Joule'a). Gdzie "bardzo" to naprawdę "bardzo" (pamiętam nawet widziałem jakąś magisterkę lub doktorkę z badaniem wpływu rozkładu temperatury wokół kabli na ekosystem).
Były przypadki, że złomiarze co próbowali takie rzeczy kraść w Polsce, nie zostali porażeni prądem, tylko byli po prostu poparzeni.
Więc mnie osobiście nie dziwi, że nad jakąś poteżną linią można się wykręcić. Wpływ pola magnetycznego na "odczuwanie" tejże termiki raczej jest żaden, a IMO większy wpływ ma efekt "psychologiczny" :P

BTW w okolicy mojej piaskownicy jest całkiem fajna miejscówka - Aiguebelette. Gdy leci się stamtąd na południe, wejście do masywu Chartreuse "blokuje", jak to lokalsi nazywaja, "grille pain" (opiekacz, toster). Bardzo charakterystyczna linia. Trochę mam stracha jak nad tym przelatuję.

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 13:19
autor: Jarek
Chrzaszczu pisze:To zdecydowanie bardziej bym wolał badać właściwości fizyczne niż mechaniczne...

Mechanika jest częścią fizyki ale domyślam się, co masz na myśli :)

Chrzaszczu pisze: ...Elektrownia wiatrowa porusza się przynajmniej ze znaczącą prędkością.

Ale tylko, gdy wieje wiatr ;)


Pozdrawiam
Jarek

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 15:05
autor: Chrzaszczu
Jarek pisze:Ale tylko, gdy wieje wiatr ;)


No fakt.
Jeszcze nie mamy filmu potwierdzającego w innych warunkach :)

Re: Słupy jako uwalniacze kominów.

: 20 grudnia 2016, 16:38
autor: ciacholot
Produkcja i przesył energii generuje niezłe straty. Zbiorniki wodne przy elektrowniach też są ciepłe. Da się nad tym latać?